امروزه صنعت گردشگری درابعاد گوناگون آن درحال پیشرفت و گسترش سریع است،در این میان،گردشگری ورزشی به معنای تجربه‌ی سفر برای شرکت یا تماشای رویدادها و فعالیت‌های ورزشی،به بخش مهمی از بازار این صنعت تبدیل شده است. بازاری که می‌تواند برای کشورهای گوناگون منبع درآمد عظیمی باشد.

به منظور رقابت در این بازار روبه رشد، به دست آوردن درک عمیق از اهمیت و فواید این بخش از گردشگری برای کشورها و جوامع گوناگون ضروری است.

فرآیندهای برگزاری رویدادهای بزرگ ورزشی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این رویدادها و برنامه‌ریزی برای میزبانی چنین رویدادهایی به شکل موفقیت‌آمیز، کاری بسیار دقیق علمی و حیاتی است. گردشگری ورزشی یک بازار روبه رشد است که شهرها و کشورهای زیادی در تلاش هستند تا با فراهم کردن زیرساخت‌ها، سهمی از این بازار پرسود داشته باشند.

سرزمین ایران با انواع شرایط اقلیمی و آب و هوایی و با برخورداری از پتانسیل های طبیعی جهت امور ورزشی می تواند به جایگاه مطلوبی در عرصه گردشگری ورزشی دست یابد.

برخی از راهبردهای کاربردی جهت توسعۀ گردشگری ورزشی تفریحی در ایران که در صورت توجه ویژه مسئولان به این موارد، شاهد پیشرفت روزافزون صنعت گردشگری خواهیم بود، عبارتند از: توسعۀ استراتژی برگزاری رویدادهای ورزشی ملی و بین‌المللی در مناطق دارای ظرفیت گردشگری ورزشی تفریحی، ایجاد سایت‌های مخصوص گردشگری ورزشی تفریحی در مناطق مختلف کشور، تدوین سایت‌های اینترنتی جهت تبلیغ و بازاریابی جاذبه‌های ورزشی تفریحی، تدوین نظامی جهت جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در گردشگری ورزشی تفریحی، تدوین و اجرای نظامی جامع جهت آنالیز و ارزیابی مداوم فواید مختلف گردشگری ورزشی تفریحی برای کشور، معرفی صنعت گردشگری ورزشی تفریحی به جامعه با انجام تبلیغات و بازاریابی در این زمینه، ایجاد نظامی جهت معرفی جاذبه‌های گردشگری ورزشی تفریحی در حاشیۀ رویدادهای ورزشی، پرورش نیروهای متخصص مدیریتی در بخش‌ها، نهادها و سازمان‌های مرتبط با گردشگری ورزشی و تدوین نظام جامع خصوصی‌سازی گردشگری ورزشی با توجه به سیاست‌های اصل 44

در این راستا از موسسین گرانقدر این سایت گردشگری ورزشی تشکر ویژه دارم.

امید است در همایش بین‌المللی گردشگری ایران و نمایشگاه صنایع وابسته نیز بتوانیم از پتانسیل و تفکرات شما سروران عزیز در راستای توسعه گردشگری ورزشی کمال بهره برداری را داشته باشیم.


مهندس بابک پزشکی
مدیر عامل شرکت توسعه گردشگری استان مازندران