در تمام دوره های تاریخ، سفر همواره برای همگان از جذابیت های ویژه ای برخوردار بوده که همه را بر آن داشته تا در این راه گام نهند و چند صباحی از خانه و موطن خود دل رهانیده و به دیاری دیگر بروند، دیاری که پیش‌تر برایشان ناشناخته بود لکن با شوق و شعف و رغبت فراوان به آن روی می آورند. درباره ی دستاوردهای سفر، سخن های بسیار و کتاب های فراوان به رشته تحریر درآمده است. لحظه لحظه های آن همواره در خاطر مسافر می‌ماند و هرگاه به آن روزهای خوب و خوش می اندیشد کامش شیرین و جانش سرشار از شادی می شود.

 

حضرت محمد (ص) خاتم رسولان مردم را به مسافرت و تجربه اندوختن تشویق فرموده اند. ایشان پیش از برگزیده شدن به مقام پیامبری نیز برای خرید و فروش کالا، پای در راه سفرها داشته و سرزمین های شناخته شده آن روز را در می نوردیدند و از این طریق شناخت بسیاری از جوامع آن روزگار به دست آوردند و حضور روحانی خود را در میان مردمان فراهم می داشتند. در کتاب آسمانی ما مسلمانان (قرآن کریم) مسافرت و رفتن به سفر توصیه شده که به عنوان سند آسمانی مورد توجه ویژه قرار دارد.

 

با نگاهی دقیق در می یابیم که سفر مهم ترین نقش را در انتشار و پیشبرد فرهنگ و تمدن بشری در جهان پهناور عهده دار بوده است که از جمله می توان به جاده ی بزرگ ابریشم، با بیش از 6500 کیلومتر طول اشاره کرد که در دوران باستان شاه راه تجاری و فرهنگی معتبری بوده و از آن سوی کشور چین شروع و پس از گذر از کوه های پامیر، افغانستان، خراسان، ری و آذربایجان به آسیای صغیر می‌پیوست و سپس به رم و ساحل مدیترانه منتهی می شد. این جاده نقش بسیار مهمی در انتقال تمدن مشرق زمین به مغرب و به ویژه اروپا داشته است. در گنجینه ی ادب و فرهنگ پارسی، شاعران و نویسندگان بزرگی حضور دارند که پیوسته با اشعار و نوشته های خود، مردم را به سیر و سفر تشویق و ترغیب کرده و می کنند، زیرا سفر مردم را کارآزموده می کند و هم از این راه است که هر گردشگر به تجربه های شگرفی دست می یابد که در طول زندگی چراغ پرفروغ راه او خواهد بود. از شاعران می توان به شیخ اجل سعدی و ناصرخسرو قبادیانی اشاره داشت که عمری را به سفر در آن روزگار می گذراندند و از نویسندگان نیز می‌توان زنده یاد جلال آل احمد را نام برد که با کتاب ارزشمند خود «خسی در میقات»که سفرنامه ی حج اوست، فلسفه و چگونگی انجام مناسک حج را از دیدگاه یک روشنفکر مسلمان نشان می دهد.

 

یکی دیگر از مشاهیر و مردان سرشناس که با نوشتن سفرنامه اش گام بزرگی در تنویر افکار عمومی و روشنگری مردم در دوره ی خود برداشت، حاج محمد علی سیاح محلاتی مشهور به حاج سیاح است. این مرد آزاده در مدت 18 سال به کشورهای عراق، هندوستان، ترکیه، عربستان، چین، ژاپن، آمریکا، بلژیک، فرانسه، قفقاز، روسیه و بسیاری از شهرهای ایران سفر کرد و زبان های عربی، ترکی، ارمنی، روسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی را فرا گرفت. خاطرات حاج سیاح از لحاظ تاریخی و اجتماعی و به ویژه نشان دادن ترقی کشورهای دیگر و توصیف مبارزات در راه آزادی در ایران نمونه و یگانه است. زیرا او در این مرحله از پیشگامان و مردان مؤثری بود که حتی مجبور به تحمل زندان نیز شد. او با قلمی ساده و بیانی شیوا پیشرفت های فرهنگی کشورهای مختلف جهان را نوشت و نوشته های وی یکی از دلایل به نتیجه رسیدن انقلاب مشروطه در ایران به شمار می‌رود که تاریخ معاصر مؤید صدق این ادعا است.

 

درباره ی سفر و گردشگری بسیار می توان نوشت و شواهد بسیاری می توان عرضه کرد که در این مختصر نمی گنجد استقبال شما عزیزان از چاپ نخست کتاب «سفر ققنوس» که از سوی آژانس در اختیار مشتاقان سفر قرار گرفت ما را بر آن داشت تا برای چاپ سوم این کتاب همت بلیغی به معرفی کشورها و شهرهای بیش‌تر داشته باشیم و با این خدمت فرهنگی، اطلاعات جامع، دقیق و کامل تری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سخن کوتاه، افتخار داریم که در طول بیش از سی سال فعالیت، توانسته ایم با فراهم آوردن رضایت مسافران خود، مورد اعتماد شما عزیزان قرار گیریم. از این همه محبت و مهربانی شادمانیم. شعار ما همواره «نخست مقایسه، سپس انتخاب» بوده است. شما شایسته ی بهترین ها هستید و ما بهترین ها را با بالاترین سطح ارایه می دهیم.


مهندس هدایت احمدی
مدیر عامل شرکت آژانس مسافرتی ققنوس